Lapas karte: Saziņa >> Muzejs

Muzejs

 
 
Muzeja rakstu tematika:

- muzeja jaunumi,  
- pārdomas, ierosmes par apvidus vēsturi, kultūras mantojuma saglabāšanu un muzeja darbību,
- muzeja darbības atbalsta iespējas,
- ieskats muzeja dzives notikumos,
- atbildes uz Jūsu ierosinājumiem.


Uz tikšanos!
Oktobra mēneša priekšmets
Ir klāt oktobra mēnesis, kad koku lapas īpaši skaisti krāsojas un apkārtnē vērojami brīnišķīgi rudens skati. Vēl arvien tiekam lutināti ar silto laiku. Šādā brīdī var pagatavot arī ko saimniecībā noderīgu – piemēram, vācelīti. Senāk dažāda izmēra vāceles bija jebkurā saimniecībā. Tajās glabāja pārtiku, apģērbus, rotas, mazākās cibiņās – zāles, garšvielas, tēju, tabaku, teju visu, ko saimniecībā vajadzēja uzglabāt. Bērza tāss vācelēm un cibiņām piemīt unikālas un mitrumu regulējošas īpašības – sāls vienmēr paliek birstošs, miltos neieviešas pārtikas kodes, dzērvenes var saglabāt svaigas līdz pavasarim, cibās ilgāk saglabājas svaigas zivis. Meistarīgi izgatavotā bērza tāss traukā var glabāt šķidrumus. Dažādas vāceles un cibiņas mācēja izgatavot paši zemnieku sētas iedzīvotāji, tās varēja izgatavot, izmantojot nelielu nazi.

Daudzpusīgās funkcionalitātes dēļ vārdam vācele latviešu valodā ir radušies sinonīmi, to izmanto parunās un teicienos – tenku vācele, dziesmu vācelīte, padomu vācelīte, sviesta cibiņa u.c. Vācelīte un cibiņa nereti pieminētas tautas dziesmās un pasakās (*informācijas avots: https://www.lsm.lv/raksts/dzive--stils/valasprieki/ligatne-amatnieks-izgatavo-berza-tass-cibinas--alternativu-plastmasas-karbam.a364079/).

Šī mēneša priekšmets ir ovālas formas tāss vācelīte. Bērza koka pamatne stiprināta ar koka tapām. Vāks – bērza, ar ādas lencīti.

Priekšmeta izmēri - 6,7*3,5*9 cm

Attēlā: Bērza tāss vācelīte. KSM p486 - Le

www.facebook.com/kubalmuz/


 
20.10.2020.  |   Sadaļa: Saziņa->Muzejs   |   Komentēt
Saziņa
Pieteikt apmeklējumu
Domu graudi
 Nelietība un meli lai paliek tāļu no manis.
 Kam dārzā bites, tam medus lēts.
 Lielai jūrai lieli viļņi.
 Biezam mežam slaiki koki.
 Ātri deg, ātri dziest.

 
Karlis Magur iz Ludiem
Proves raksti, 1896.
1
2
3