Lapas karte: Muzejs >> Notikumi >> Rakstu arhivs

2018. gada raksti

Augusta mēneša priekšmets
Kubalu skolas-muzeja augusta mēneša priekšmets ir rāciņkriecs (Dundagas izloksne) jeb kartupeļu grozs. Priekšmets saistīts ar mūsdienu sabiedrībā piemirstiem svētkiem- Labrenča dienu.  Augusta mēneša priekšmets saistīts ar mūsdienu sabiedrībā piemirstiem svētkiem- Labrenča dienu. Labrenču dienu svinēja 10. augustā un šie svētki ir saistīti ar uguns stihiju. Šajā dienā bija aizliegts kurināt riju un, saprotams, arī kult labību. Pat uguns kuršana pavardā varēja būt aizliegta. Dabas zīmju vērojumi bija saistīti ar bailēm no ugunsgrēka. Lai no tā izvairītos, krāsni un pat māju sienas aplēja vai apšļakstīja ar lietu simbolizējošu ūdeni.
Labrenča dienā parasti sēja rudzus, jo ticēja, ka tad tie izaugs ļoti brangi. Šo dienu uzskatīja par īpaši labvēlīgu sīpolu un agro kartupeļu novākšanai.
Kubalu skolas-muzeja augusta mēneša priekšmets ir rāciņkriecs (Dundagas izloksne) jeb kartupeļu grozs. Grozs uzpīts no priežu skaliem 1945. gadā. Pinot grozus latvieši bieži izmantoja priežu skalus, jo priedes sevišķi labi šķeļas no serdes pa gadskārtu joslām. Pavasarī no zaļas priedes iegūtos skalus sasēja kūlīšos un kādu laiku turēja siltumā, lai tos atbrīvotu no sveķiem. Pēc tam mērcēja ūdenī un, kamēr tie vēl bija mitri un lokani, lietoja pīšanai. Groziņa dibens ir četrstūrains. Sienas uzlocītas uz augšu, veidojot groziņa augšējo daļu apaļu. Šis grozs kartupeļu lasīšanai pēdējo reizi tika lietots 1980. gadā. Tagad, tas ir ticis pie jauna, pieskaņota pasaiņa jeb roktura un savas vecumdienas pavada pelnītā atpūtā Kubalu skolā-muzejā.

Kartupeļu grozs, rāciņgrozs. KSM p1541-Le.
https://www.facebook.com/kubalmuz/


01.08.2018.  |   Sadaļa: Muzejs->Notikumi->Rakstu arhivs   |   Komentēt
Muzejs
Pieteikt apmeklējumu
Domu graudi
   
   Mācies priekš dzīves, bet ne priekš
   skolas.  Miers baro, nemiers posta.
   Ar stipru neej  lauzties, nedz ar
   bagātu tiesā. Ko sēsi, to pļausi
   Deviņi amati desmitais bads.
Karlis Biķ iz Kubelim
Proves raksti, 1896.
1
2
3