Lapas karte: Muzejs >> Notikumi

Notikumi

 
 
Šeit atradīsiet rakstus par dažādiem muzeja veidotiem notikumiem, kuru dalībnieks Jūs variet būt. Muzeja pasākumi notikuši ne tikai tepat skolas namā, arī Dundagā, Kolkā, Talsos, Ventspilī. Izstādes, pasākumi, ekskursijas, lekcijas, talkas, plenēri - pulka dažādu piedzīvojumu iespējams muzejā. Jaunie stendi paver iespējas veidot ceļojošas izstādes, kas veltītas novada kultūrvēsturē nozīmīgiem notikumiem.
Vai Jūsu ideja, rosinājums var būt iesākums muzeja notikumam? Protams! Vairums muzeja notikumu ir sadarbības projekti. Uz satikšanos, radot un piedzīvojot jaunus notikumus!
Jūnija mēneša priekšmets.
Jau klāt ir jūnijs, kad beidzot ir iesākusies vasara. Darbi turpinās. Viens no aktīvā darba instrumentiem ir āmurs. Nedaudz par tā būtību un uzbūvi. Āmurs ir darbarīks, kas paredzēts trieciena veikšanai objektam. Visbiežāk to izmanto naglu iedzīšanai, metāla detaļu apstrādei, objektu graušanai. Kāts tiek iestiprināts “galvas” caurumā, un āmura smaguma centrs parasti ir zem šī cauruma. Tā “galvu” izgatavo no materiāla (parasti dzelzs), kas nedeformējas trieciena rezultātā. Atkarībā no to izmantojuma, āmuriem var atšķirties forma un uzbūve. Ja jādod trieciens pa objektu, to nedeformējot, āmura galvu izgatavo no mīkstāka materiāla, piemēram, gumijas vai koka.

Vārds „āmurs” latviešu valodā ir aizgūts no sennorvēģu “hamarr” vai viduslejasvācu, vidusnīderlandiešu “hamer”. Pirmo reizi minēts 17. gadsimta vārdnīcās kā „āmars”, vēlāk vācu Hammer ietekmē pārveidojies kā „āmers”, bet vārda forma „āmurs” kļuva izplatīta 19. gadsimtā, iekļūstot literārajā latviešu valodā.

Šī mēneša priekšmets ir virtuvē pielietojams instruments - koka gaļas āmurs. Datējams ar 1920. – 1930. gadu. Tas ir 30 cm garš un 15 cm platumā. Tika lietots konkrētā saimniecībā Dundagā.

Dundagas izloksnē āmurs skan šādi: āmars.

Attēlā: koka gaļas āmurs. KSM p1287-Le

www.facebook.com/kubalmuz/


 
09.06.2020.  |   Sadaļa: Muzejs->Notikumi   |   Komentēt
Muzejs
Pieteikt apmeklējumu
Domu graudi
   
   Mācies priekš dzīves, bet ne priekš
   skolas.  Miers baro, nemiers posta.
   Ar stipru neej  lauzties, nedz ar
   bagātu tiesā. Ko sēsi, to pļausi
   Deviņi amati desmitais bads.
Karlis Biķ iz Kubelim
Proves raksti, 1896.
1
2
3