Lapas karte: Muzejs >> Notikumi

Notikumi

 
 
Šeit atradīsiet rakstus par dažādiem muzeja veidotiem notikumiem, kuru dalībnieks Jūs variet būt. Muzeja pasākumi notikuši ne tikai tepat skolas namā, arī Dundagā, Kolkā, Talsos, Ventspilī. Izstādes, pasākumi, ekskursijas, lekcijas, talkas, plenēri - pulka dažādu piedzīvojumu iespējams muzejā. Jaunie stendi paver iespējas veidot ceļojošas izstādes, kas veltītas novada kultūrvēsturē nozīmīgiem notikumiem.
Vai Jūsu ideja, rosinājums var būt iesākums muzeja notikumam? Protams! Vairums muzeja notikumu ir sadarbības projekti. Uz satikšanos, radot un piedzīvojot jaunus notikumus!
Aprīļa mēneša priekšmets
Visos laikos cilvēki ir vēlējušies izskatīties skaisti. Ir meklētas iespējas kā to panākt. Tas licis veikt arī dažādus izgudrojumus. Viens no tiem ir gludeklis.
  Ķīnieši jau I gadsimtā pirms mūsu ēras izdomāja, ka zīda gludināšanai noder panna ar garu rokturi, ko pildīja ar oglēm. Laika gaitā gludeklis ieguva trijstūra formu – tas bija dzelzs gabals, ko uzkarsēja uz uguns. Vēlāk tā aprises kļuva gluži pazīstamas – gludekļus, ko pildīja ar kvēlojošām oglēm un ik pa laikam mainīja, izmantoja līdz pat XX gadsimta sākumam arī Latvijā. Arī Kubalu skola nebija izņēmums šādu ierīču izmantošanā.
     Aprīļa mēneša priekšmets ir ogļu gludeklis. Materiāls – čuguns. Uzraksts “Societe Russo Belge. Varsavie.”
     Dundadznieku izloksnē gludeklis varētu skanēt šādi: pletīzers.


Attēlā: Čuguna gludeklis. KSM p475-Le

www.facebook.com/kubalmuz/ 
28.04.2020.  |   Sadaļa: Muzejs->Notikumi   |   Komentēt
Muzejs
Pieteikt apmeklējumu
Domu graudi
   Dundagā pie Kubulu mājām bija
   nesen uzcelta pirmā pagasta skola,
   kur E. Dinsberģis un F. Mālberģis bija
   skolotāji. Tur nu es sāku iet skolā.
   Tā bija mana pirmā īstā skola.
   [1846. - 1848.]
   Krišjānis Barons. Atmiņas. R., 1924.
1
2
3